Simona Halep – Kaia Kanepi, duelul ”șchioapelor”. Cele două jucătoare care se vor duela în primul tur la Australian Open au ”ruginit” de la ultimul meci oficial

Conform tragerii la sorți de ieri, Simona Halep, 27 de ani, locul 1 WTA, își va începe, marți, drumul pentru apărarea finalei din 2018 de la Australian Open cu un meci contra unei sportive din Estonia, Kaia Kanepi, 33 de ani, 70 WTA, în primul tur de la Melbourne, competiția care demarează oficial luni.

Simona Halep a disputat un singur meci în acest an. A cedat, acum două zile, la australianca Ashleigh Barty, la turneul de la Sydney. Dar, înaintea acestei partide, ultimul joc oficial data de pe 30 septembrie 2018, când a abandonaat la tunisianca Ons Jabeur, după un set cedat la 1 din pricina unor probleme medicale (hernie de disc). Ultimul succes în circuit al Simonei a avut loc pe 19 august 2018, 6-3, 6-4 cu bielorusa Aryna Sabalenka, în semifinalele de la Cincinnati. De atunci, pentru liderul WTA au urmat 5 eșecuri la rând!
Vacanță în Hawaii
Revenită în țară, jucătoarea din Constanța a sărit și peste Turneul Campioanelor, dar a profitat de perioada liberă pentru a face recuperare și pentru a sta mai mult cu familia, precum și pentru a-și onora relațiile contractuale. Simona s-a și distrat: a mers în cluburi, la concerte și la diverse evenimente mondene sau a bifat anumite momente festive.

Ambele jucătoare sunt ”ruginite” (scorul duelurilor directe este 1-1, după ce Simona s-a impus la Doha 2014). Spre deosebire de Halep, Kanepi n-a jucat deloc în 2019, iar ultimul său meci datează de pe 2 septembrie 2018, la US Open, când a cedat în trei seturi, 0-6, 6-4, 3-6, la favorita 17, Serena Williams, cea care avea să dispute finala cu japoneza Naomi Osaka. La același turneu, pe 27 august, sportiva din Estonia trecea de Simona Halep, scor 6-2, 6-4, într-o oră și 17 minute.

De la competiția americană, Kaia s-a aflat într-o eternă vacanță. S-a relaxat în Hawaii, de unde a postat instantanee pe contul său de Instagram.

În decembrie însă, a tras tare la antrenamente, pentru a recupera timpul…