SCM Râmnicu Vâlcea şi-a continuat, joi, parcursul perfect în Liga Naţională de handbal feminin, prin victoria reuşită în deplasare cu scorul de 25-19 (13-12) în faţa vicecampioanei SCM Craiova, într-o partidă restantă din etapa a 15-a.

Echipa vâlceană a jucat bine în prima repriză, intrând la cabine cu un gol avans, 13-12, după care a dominat autoritar partea secundă, câştigând clar, cu 25-19.

Una dintre cele mai bune jucătoare ale oaspetelor a fost portarul Yuliya Dumanska, venită în vară de la SCM Craiova.

Pentru învingătoare au marcat Natalia Vasilevskaia 6 goluri, Samara Da Silva Vieira 5, Ana-Maria Popa 4, Alicia Fernandez Fraga 4, Irina Glibko 2, Marta Lopez Herrero 2, Ines Khouildi 1, Florentina Craiu 1.

Golurile echipei din Bănie au fost reuşite de Jelena Trifunovic 5, Zeljka Nikolic 4, Patricia Vizitiu 4, Maria Andreea Rădoi 3, Carmen Şelaru 2, Ana-Maria Tănăsie 1.

SCM Râmnicu Vâlcea se află pe primul loc, cu maximum de puncte, 45 (15 jocuri), urmată de CSM Bucureşti, 42 p (15 j), CS Minaur Baia Mare, 25 p (15 j), CS Măgura Cisnădie, 23 p (13 j), ASC Corona 2010 Braşov, 22 p (14 j), etc. SCM Craiova ocupă locul 8, cu 18 p (14 j).

CSM București, în sferturile Ligii Campionilor de handbal feminin după 38-30 cu Thuringer

Post-ul SCM Rm. Vâlcea e lider în Liga Națională de handbal feminin. Au câștigat derby-ul Olteniei apare prima dată în Libertatea.ro.