România U21 – Germania U21 2-4, în semifinala Euro 2019. Tineret, mândria țării! După Generația de Aur, avem Generația de Bronz! Am condus la pauză cu dubla lui Pușcaș, atacantul șlefuit de mental coach. Am rezistat doar o repriză contra unor nemți mai proaspeți

Visul frumos s-a terminat! Deși a condus cu 2-1 la pauză, România U21 a fost eliminată, joi seară, la Bologna, de Germania U21, în semifinalele Euro 2019. Golurile înfrângerii au picat în ultimul minut și în prelungiri. A contat ziua în plus de odihnă avută de nemți. Tineretul obține calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 și pleacă acasă de la turneul final continental cu medaliile de bronz (nu se organizează finala mică, adică partida care să departajeze locurile 3 și 4). Astfel, după Generația de Aur, România are Generația de Bronz! În cealaltă semifinală, joi seară, se vor duela Spania și Franța.

ROMÂNIA – GERMANIA 2-4George Pușcaș (26 – pen, 44) / Nadiem Amiri (21, 90+4), Gian-Luca Waldschmidt (51 – pen, 90)

FINAL

Min. 90+3 – GOL GERRMANIA. Lovitura liberă este transformată de Nadiem Amiri: 2-4.

Min. 90+3 – Modificare Germania: Mahmoud Dahoud – Robin Koch.

Min. 90+2 – Pașcanu îl ține pe Nmecha. Fundașul este eliminat.

5 minute de prelungire.

Min. 90 – GOL GERMANIA. Lovitura liberă este transformată de golgheterul Gian-Luca Waldschmidt. Bară-gol: 2-3.

Min. 88 – Lovitură liberă de la 18 metri făcută de Pașcanu, galben pentru stoperul României. Modificare la nemți: Maximilian Eggestein a ieșit, a intrat Arne Maier.

Min. 87 – Iese George Pușcaș, intră Adrian Ptre.

Min. 86 – Încă o ratare Nmecha.

Min. 84 – Waldschmidt ratează uriaș.

Min. 79 – Pauza de hidratare coincide cu prima schimbare a nemților. A intrat Lukas Nmecha, a ieșit Florian Neuhaus.

Min. 77 – România nu mai pune probleme în ofensivă. Posesia s-a echilibrat, 53-47% pentru tricolori.

Min. 73 – Cornerul cu numărul 3 al Germaniei. 6-3 pentru România, la acest capitol.

Min. 71 – Ocazie mare Germanie. Waldschmidt caută colțul lung, dar nu-l găsește. 16.200 de spectatori, se anunță de la stația de amplificare.

Min. 69 – Andrei Ciobanu, Viitorul, debutant la turneul…