LIVESCORE | Turneul de tenis de la Doha. ACUM, Simona Halep – Julia Goerges. Primul set se decide la tiebreak

Simona Halep (3 WTA) este principala favorită a turneului de la Doha (11-16 februarie), după retragerea jucătoarei japoneze Naomi Osaka (1 WTA).

Joi, 14 februarie
Feminin, simplu, sferturi

Simona Halep – Julia Goerges 6-6 (1-0) LIVE

În primul set, Simona a condus cu 4-0, 5-2 și a ratat trei mingi de set.

.@Simona_Halep finds the line with the 🔥 forehand! #QTO2019 pic.twitter.com/ikDOsdfddt

ora 18:00 Simona Halep – Lesia Țurenko (Ucraina, 24 WTA) 6-2, 6-3

La Doha, după o partidă de o oră și 19 minute, Simona Halep a câștigat și al 5-lea meci cu Lesia Țurenko din tot atâtea disputate, iar de luni va reveni pe locul 2 mondial. ”Nu contează clasamentul, joc doar pentru a câștiga fiecare meci. Vreau să joc cât mai bine în fiecare partidă și acum îmi doresc doar să mă bucur de tenis”, a spus, la final, fostul lider mondial. În tribună s-a aflat, lângă preparatorul fizic Teo Cercel, noul antrenor al româncei: belgianul Thierry van Cleemput. Fizioterapeutului Andrei Cristofor și sparring-ul Vasile Antonescu sunt ceilalți doi care o însoțesc pe Simona în Qatar. Este primul turneu la care Simona și belgianul fac echipă. Halep va da, în turul următor, peste germanca Julia Georges, 30 de ani, 16 WTA și favorită 9, 6-1, 6-7 (5), 6-4 cu Alison Riske. Simona a câștigat turneul de la Doha în 2014.

Feminin, dublu, turul I

ora 19:00 Buzărnescu/ Rosolska – Jurak/ Martinez Sanchez 3-6, 6-3, 10-4

Marți, 12 februarie

Feminin, simplu, turul I

M. Buzărnescu – J. Ostapenko 1-6, 6-4, 2-6

ACTUALIZARE 12 februarie. Mihaela Buzărnescu a ajuns la 10 înfrângeri consecutive, 5 de la începutul anului. Ultima victorie obținută de Micky datează din…