Finala Cupei Davis 2018. Franța – Croația 0-2, după prima zi. Coric și Cilic n-au cedat niciun set. Președinta Croației, în tribună

Franța și Croația vor disputa ultima finală a Cupei Davis înainte de schimbarea formatului competiției vechi de mai bine de un secol. Finala Cupei Davis 2018 se va disputa la Lille, în superba arenă Stade Pierre Mauroy, cu o capacitate de 28.000 de locuri.

epa07184685 Davis Cup team players of France (L) and Croatia (R) attend the opening ceremony of the Davis Cup Final between France and Croatia at the Pierre Mauroy Stadium in Villeneuve-d’Ascq, near Lille, France, 23 November 2018. EPA-EFE/YOAN VALAT

FRANȚA – CROAȚIA 0-2

Programul meciurilor:

Vineri, de la ora 15:00:
Jeremy Chardy – Borna Coric (2-1 la meciurile directe) 2-6, 5-7, 4-6
Pe zgura montată la Lille, Coric a încheiat primul set după 36 de minute. Manșa secundă a fost mai lungă, 57 de minute, dar a mers tot în buzunarul jucătorului de 22 de ani, locul 12 ATP. Chardy, 31 de ani și locul 40 ATP, n-a făcut față ritmului impus de Borna, care a mers ceas și în setul 3, deși a primit îngrijiri medicale, la scorul de 4-3. Două ore și 16 minute a durat meciul

Jo Wilfried Tsonga – Marin Cilic (4-5 la meciurile directe) 3-6, 5-7, 4-6
2 ore și 22 de minute. Cilic nu și-a cedat deloc serviciul, deși suprafața pe care se joacă este lentă. Marin, venit la Lille direct de la Londra, de la Turneul Campionilor, a luat primul set după 36 de minute. Cilic a fost huiduit de spectatori deoarece bate de prea multe ori mingea, înainte să servească, întârziind jocul. Deși zgura nu este preferata lui, croatul a cedat un singur punct cu serviciul. În setul 3, Tsonga s-a accidentat, dar a dus meciul la bun sfârșit. Set cedat în 53 de minute, la fel ca și setul doi. În tribune se află și președinta Croației, Kolinda Grabar-Kitarović, la fel ca la finala CM de fotbal din acest an, pierdută de croați chiar în fața francezilor. Tsonga, 33 de ani, este pe locul 259 ATP, iar Cilic, 30 de ani, este pe locul 7. Căpitanul nejucător al ”cocoșilor” este Yannick Noah…