Cătălin Anghel, antrenor FC Viitorul: Bancu l-a înjurat pe De Nooijer, i-a zis „negru împuțit”

Cătălin Anghel, antrenorul celor de la Viitorul Constanța, care i-a ținut locul lui Gheorghe Hagi, suspendat, pe banca tehnică la meciul cu Universitatea Craiova, de luni seara, scor 1-3, a fost eliminat la rândul său, în urma unui scandal izbucnit la pauza meciului, care a adus acuze de rasism.

Anghel susține că la pauza meciului cu Universitatea Craiova, Nicușor Bancu, căpitanul gazdelor, l-a numit pe Bradley de Nooijer, fundașul său, „negru împuțit”. Văzând gestul adversarului, tehnicianul ar fi încercat să se adreseze arbitrilor prezenți pe tunel, însă tot el a fost cel care a fost eliminat, spre surprinderea sa.

„Când voiam să intru în vestiar, am fost oprit de arbitrul de centru și mi-a spus să nu mai ies pe bancă pentru că am fost eliminat. Pentru că aș fi adus injurii arbitrului de tușă. Se înșeală amarnic și nu înțeleg de ce se întâmplă asta. A fost o altercație, îmi pare rău pentru Bancu, a venit și a înjurat într-un fel…